Orwell 1984 című könyvében egy teljes hivatal dolgozik a múlt dokumentumainak megváltoztatásán. Emberek nyomát tűntetik el, illetve magukat az embereket tűntetik el nyom nélkül. A múlt megváltoztatásának nagy hagyománya van a bizalmi tőkéből élő szakmákban: pénzügy, IT, jog és a politika.
Míg a többi területen csak a név változtatás vagy a kapcsolati tőke más iparágra alkalmazása a megszokott, addig a politika az orwelli utat választja.
Vegyünk néhány konkrét példát:

Sztálin önmagát tekintette Lenin politikai örökösének. Ezért sokat dolgozott. Sok (millió) egyéb mellett eltüntette V.I. valódi politikai végrendeletét és néhány évvel később ellenlábasait is.
Persze egy csomó fotó maradt, amin ezek a vetélytársak rajta voltak.
A híres 1920-as beszéd, amin sajnos ott volt Trockij és Kamenyev. Mivel ők maguk már úgysem léteztek, tehát a fotóik sem érdekelhetnek senkit.
Vagy Lenin és már megint ez a Trockij és Kamenyev az emberek közt:
.jpg)
De az internet korában nem állhatunk meg, ha vannak közérdekű adatok, arról majd a hatóságok maguk döntik el, hogy azok-e. Ha például azt olvashatjuk a Rendőrség hivatalos oldalán, hogy az olajszőkítés korában (1996) jövedéki engedélynélküli (tehát az adótartalmat helyben lenyelő) benzinkútra 83MHUF-ra bírságot szabott ki a helyi Vámhivatal. Majd "... mind X, mind Y szívügyének tekintette a [cég] érdekeinek megfelelő határozat meghozatalát, ezért több alkalommal is személyesen beszéltek telefonon a VPOP döntésre jogosult vezetőivel". És hirtelen a büntetés 100.000Ftra apadt.
Ezek tények hiszen a rendőrség ki is mondta.
De ezeket a dokumentumokat, mostmár mi hétköznapi emberek már nem olvashatjuk mert X (vagy Y - matekból mindig gyenge voltam) csillaga emelkedni kezdet. Maholnap ő lesz Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium vezetője. Tehát múltja folttalan kell, hogy legyen.
1. Ha nyilatkozatai szerint ártatlan X, akkor ezek az iratok miért ne maradhatnának nyilvánosak? Maximum tegyenek mellé egy másik linket, ahol az ilyen értelmű ítélet is olvasható. Sőt az erről szóló saját nyilatkozataira is mutathatnak.
Ha meg európaiak akarnak lenni, akkor kommentre is adjanak lehetőséget.
2. Nem értem ha valami közérdekű adat, akkor hogyan lehet levenni? Ha a minden közintézmény honlapján található "üvegzseb" adatok sértik egy kisfalu művelődési házának igazgatóhelyettesének érdekeit, akkor levetetheti? Akkor mire való ez az egész átláthatósági rongyrázás?
3. Nehogy már csak egy 404-es oldal ugorjon elő egy állami oldalon, hogy nincs is ilyen. Magyarázzák meg, miért szedték le.
4. Ki szedte le az a dokumentumot? Ha X (vagy Y) tárcanélküli miniszter, akkor ő levetetheti? Vagy azért mert ő lesz a Rendőrség feletti hivatal vezetője, akkor előre be kell nyalni neki?
5. Mennyi közérdekű adatot nyel vissza az állam?
Orwell szerint "Egy hierarchikus társadalom csak a szegénységre és tudatlanságra épülhet.". Jó úton vagyunk...
Utolsó kommentek